Knihy
__________________________________________________________________________
Dajte mi prosím vedieť o vašom záujme o kúpu niektorej z kníh
ZNOVUZRODENIE STAREJ VIERONAUKY SLOVENSKEJ
Diel I. Úvod do vieronauky
____________________
Rok vydania 2022
V súčasnosti pracujem na realizácii dlhodobého vydavateľského projektu pod pracovným názvom „150 rokov nepublikované štúrovské rukopisy – odhaľovanie a sprístupňovanie nepoznaných kontextov trvale aktuálneho duchovného odkazu štúrovcov“. Jeho súčasťou je aj vydavateľský projekt Znovuzrodenie Starej vieronauky slovenskej. Stará vieronauka slovenská je trojzväzkové dielo popredného štúrovca, pravej ruky Ľ. Štúra, polyglota ovládajúceho 11 jazykov, polyhistora a vedca Petra Kellnera Hostinského. Stará vieronauka slovenská je o autentickom prekresťanskom myslení Slovenov. Zachovalo sa v originálnom manuskripte v Literárnom archíve SNK v Martine a počas 150 rokov nebolo ešte súborne publikované.
Kniha objasňuje neznáme kontexty myslenia našich predkov, akými sú napríklad slávenie dvoch Vianoc (zimných a letných), rozlišovanie medzi intelektuálnym rozumom a duchovným umom, odhaľuje súvis vieronauky s výchovou detí, dedičným právom, zákonmi a demokratickým zriadením Slovenov.
Rozličné témy a súvislosti Starej vieronauky slovenskej zjednocujú krásu slova, metaforickosť myšlienky a symbolizmus deja ako nástroje reflexie reality sveta a sebareflexie človeka. Kniha posunie čitateľa od tradičného literárneho, mytologického či folkloristického vnímania slovenskej ústnej ľudovej slovesnosti k jej náučno-filozofickému vnímaniu v pochopení jedinečného umelecko-príbehového a metaforického vyjadrenia poznania vesmíru, prírody a miesta človeka v prírode.
Stará vieronauka slovenská v mnohom prekračuje horizonty východnej i západnej filozofie. Prekvapuje svojou hĺbkou, racionalitou, metaforickou krásou, synergiou rozsiahleho materiálu a nadčasovou intelektuálnou a humanistickou hodnotou.
DUCHOVNÝ ROZMER V ČLOVEKU
Syntéza medzikultúrnych skúseností v kontexte učení advaity, Nového zákona a dzogčhenu
____________________
Rok vydania 1998
Pôvodne som knihu písal ako dizertačnú prácu v rámci internej ašpirantúry v Kabinete orientalistiky Slovenskej akadémii vied. Bol som požiadaný, aby som zmenil tému na "civilnejšiu". Pôvodné poslanie knihy predurčilo spôsob práce s materiálom a celkový charakter knihy. Knihu som vydal v pôvodnom akademickejšom duchu, preto sa môže niekomu čítať ťažšie. Hoci, viacero čitateľov sa mi zdôverilo, že knihu prečítali bez ťažkostí.
Podnázov knihy poukazuje na to, že som sa venoval syntéze medzikultúrnych skúseností učení indickej advaity, kresťanského Nového zákona a tibetského dzogčhenu. Porovnával som ich, presnejšie, spracoval som ich syntézu z hľadiska konceptu neduality v duchu univerzálnej ľudskej duchovnej skúsenosti. Syntézu učení som robil na pozadí dvoch náhľadov. Náhľadu na človeka ako človeka vesmíru, t. j. človeka ako produktu vesmíru a človeka ako syna človeka, t. j. človeka ako produktu seba samého. Každý človek vesmíru dostáva od prírody svoje schopnosti myslieť, uvedomovať si seba i svet. Nie každý človek ale chce v rámci svojej výbavy povýšiť svoju empirickú a intelektuálnu úroveň aj na hlbšiu úroveň skúsenostného duchovna.
V knihe som prezentoval autorský prístup k systemizácii projekčných postupností vesmíru ako jeho šesť evolučných a šesť involučných postupností. Nejde o chronologický systém, ale o kvalitatívny systém vnímania vývoja vesmíru a človeka z hľadiska fenoménu vedomia.
Milovníci východného myslenia sa stretnú s novými pohľadmi na indickú advaitu a tibetský dzogčhen v zrkadle kresťanského učenia. Kniha zaujme aj intelektuálov so záujmom o svetonázorový nadhľad z interkultúrneho hľadiska. V knihe je základným princípom syntéza medzikultúrnych skúseností Východu a Západu.